Cestovanie po USA

Objavte Ameriku -  základné fakty o USA

Prečo si vybrať práve USA?

Spojené štáty americké sú krajinou kontrastov a neobmedzených možností. Ne jednom konci si môžete užívať najkrajšie pláže sveta lemované palmami a priezračne modré more, inde zase lyžovanie na preslávených kopcoch, národné parky, kaňony, vodopády alebo môžete objaviť čaro veľkých metropol ako z filmu.

 

Kedy je najlepšia doba na cestovanie?

Americká klíma je veľmi rozmanitá, a to nielen medzi rôznymi regiónmi, ročnými obdobiami, ale tiež medzi dňami a dokonca hodinami. Amerika má návštevníkom čo ponúknuť po celý rok, záleží na vás, aké klimatické podmienky uprednostňujete.

Všeobecne platí, že teploty smerom na juh Ameriky stúpajú. Naopak s nižšími teplotami sa stretnete, smerom na sever. Klíma pozdĺž pobrežia je všeobecne miernejšia a stálejšia než vo vnútrozemí. Ďalším faktorom zmeny podnebia sú západné vetry vejúce od Pacifiku.

Návšteva amerických miest je prevažne celoročnou záležitosťou (s výnimkou napríklad Aljašky v zime a Houstonu či Texasu v lete), zatiaľ čo národné parky a pohoria sú skôr sezónnou atrakciou. Tieto miesta lákajú turistov prevažne v letných mesiacoch medzi májom (Memorial Day) a septembrom (Labor Day). Na druhú stranu tieto miesta strácajú na atraktivite pre nás Európanov z dôvodu veľkej návštevnosti americkými turistami. V tomto období sa stretneme tiež s vyššími cenami.
Ideálnou dobou pre návštevu USA je teda polovica apríla až polovina júna alebo koniec augusta až koniec septembra.

 

Čo by ste mali vedieť pred návštevou USA?

Spojené štáty americké sú treťou najväčšou a tiež najľudnatejšou krajinou sveta. Celková rozloha USA činí 9 631 214 km² a počet obyvateľov je približne 312 355 000.  
Spojené štáty sú federatívnou prezidentskou republikou. Prezidentom USA sa stal v roku 2012 opäť Barack Obama.
Spojené štáty majú pestré národnostné zloženie. Žije tu viac než 31 etnických skupín s počtom príslušníkov viac než 1 milión. Pre 82 % obyvateľov je materinským jazykom angličtina, pre 10 % španielčina, ostatné jazyky nie sú hojne reprezentované.
Miestnou menou je americký dolár (USD).
 

Základné údaje o USA

USA skladá z 50 štátov. Hlavnú časť tvorí 48 z nich, ďalšími dvoma sú Aljaška na severozápadnom cípe Severnej Ameriky a Havajské ostrovy v Tichom oceáne. K USA patria ešte zámorské teritóriá ako Portoriko, Panenské ostrovy, Guam, Americká Samoa, Midwajské ostrovy a ostrov Wake.

 

Náhľad do geografie

USA pokrýva takmer 40% Severnej Ameriky. Na severu hraničí s Kanadou, na juhu s Mexikom. Západnú hranicu Spojených štátov tvorí Tichý oceán, východnú hranicu Atlantický oceán.

Povrch spojených štátov je veľmi členitý. Pozdĺž pobrežia Atlantiku sa tiahne Atlantická pobrežná nížina. Po nej sa smerom zo severu na juh rozpína Apalačské pohorie s najvyššou horou White Mountains, 1917 m.

Severnú hranicu s Kanadou tvorí oblasť Veľkých jazier – jazerá Superior, Michigan, Huron, Erie a Ontario. Stredná časť USA je tvorená Centrálnou nížinou, ktorá smerom na juh prechádza do Mississipské nížiny.

Smerom na západ sa rozkladá polopúštna  oblasť Veľkých planín (Great Plains). Západ USA je tvorený pohorím Kordillery (pokrývajú takmer ½ USA). Súčasťou tohoto pohoria je hornatá oblasť Rocky Mountains, na ktorú smerom na západ naväzujú náhorné plošiny. Najväčšou je Coloradská plošina, ktorú pretína rieka Colorado a nachádza sa tu najhlbší kaňon -Grand Canyon.

Západné pobrežie USA je lemované Kaskádovým pohorím na severe. Najvyšším vrcholom je hora Svätej Heleny. Na Kaskádové pohorie naväzuje pohorie Sierra Nevada s najvyššou horou Mount Whitney. Juhovýchodne odtiaľ leží najnižšia prepadlina, Údolí smrti (Death Valley).

 

Obyvateľstvo USA

Spojené štáty sú so svojimi takmer 325 miliónmi obyvateľov treťou najľudnatejšou krajinou sveta (po Indii a Číně). Populačný rast činí 0,97 % (v EU je to 0,16 %). V USA žije veľké množstvo imigrantov z rôznych kútov sveta. Miešajú sa tu teda národnosti, kultúry, jazyky a podobne.
Prevažná časť obyvateľov sú belosi (80 %), ďalej černosi (13 %) a zbytok tvoria Aziati, obyvatelia ostrovov Pacifiku a Indiáni. Podľa demografického zloženia je v USA najviac zastúpená skupina produktívneho obyvateľstva (15 – 64 rokov).

 

Kultúra a životný štýl

V Amerike sa stretnete s veľmi otvoreným prístupom k cudzincom. Američania sú veľmi priateľskí a na každom kroku vás pozdravia s obľúbenou frázou: „How are you?“. Američania sú pomerne zhovievaví napríklad k móde. To, ako vyzerá ich zovňajšok im je väčšinou ľahostajné. Prekvapivé je, že americký národ je veľmi puritánsky. Odhaľovať niektoré partie tela na pláži alebo športovať bez trička, je neprípustné. 95 % Američanov verí v boha, do kostola však pravidelne chodí menej než polovica. Posledným typickým znakom Američanov je neznalosť okolitého sveta. To je dané predovšetkým veľkou rozlohou Spojených štátov (väčšina ľudí žije v domnení, že Amerika je celý svet) a značnou krízou vo vzdelanosti národa.

Pretože Amerika je domovom mnohých etnických skupín, miestna kultúra je akousi zmesou všetkých.
Keď sa povie "Amerika a jedlo", každý si iste predstaví vysoké hamburgery s majonézou a smažené hranolky. Toto je dnes už len klišé. Vďaka národnostným menšinám tu môžete ochutnať špeciality rôznych svetových kuchýň alebo typické miestne jedlá.

 

 

+421 902 383 138 - PO +421 911 383 138 - BA
Kontaktuj nás, radi Ti poradíme


© 2023 Information Planet