Platy a životné náklady v Kanade

Študenti a cudzinci obvykle v Kanade pracujú v oblasti turizmu, služieb. Veľké uplatnenie nájdete v hoteloch, v reštauráciách, rekreačných strediskách a v obchodoch - a to samozrejme najľahšie v práve prebiehajúcej turistickej sezóne.

 

Sú stáže v Kanade vždy platené?

Nie všetky stáže sú platené - obvykle pokiaľ sa dostanete do vedeckého odboru, do finančného alebo zdravotníckeho sektoru, potom často plat nedostávate. Dôležité upozornenie ale je, že v Kanade sú všetky stáže považované ako zamestnanie, hoci sú neplatené, a tak potrebujete dočasné pracovné povolenie.

 

Aká je v Kanade minimálna mzda?

Výška mzdy je odlišná v jednotlivých provinciách a teritóriách, a to vrátane dĺžky pracovnej doby a výšky ohodnotenia práce nadčas. Všeobecne ale možno povedať, že sa pohybuje v rozpätí od 9 do 11 CAD za hodinu. Mzdu vám zamestnávateľ poskytuje vo forme tzv. Pay-cheques, na ktoré vypíše Vaše SIN číslo. Mzda je obvykle vyplácaná 2x mesačne, ale záleží na dohode.

Minimálna mzda podľa provincií:

 • Alberta - 11.20 CAD/hodina
 • Britská Kolumbia - 10.25 CAD/hodina
 • Ontario - 11.25 CAD/hodina
 • Quebec - 10.75 CAD/hodina

Aktuálne informácie o platoch a pracovných hodinách na týždeň v jednotlivých oblastiach môžete sledovať na týchto stránkach.

 

Ako je hodnotená práca nadčas?

Nadčasové hodiny sú v Kanade často ohodnotené dobre - väčšinou 1,5 násobkom štandardnej hodinovej mzdy. Toto ale musí byť stanovené v pracovnej zmluve a neexistuje na to jednotný výpočet.

 

Ako ukončiť pracovný pomer?

Pracovný pomer môže byť rozviazaný bez predchádzajúceho upozornenia, pokiaľ ste boli zamestnancom po dobu kratšiu než 3 mesiace, teda stále v skúšobnej dobe. Ďalej ešte môže zamestnávateľ rozviazať s vami pracovný pomer v prípade, že ho úmyselne poškodíte. Ak ste zamestnaný po dobu medzi 3. a 12. mesiacom, musí vám zamestnávateľ dať vedieť jeden týždeň pred ukončením daného pracovného pomeru. A to isté platí tiež pre vás.

 

Aké sú životné náklady v Kanade?

Podľa odporúčania, mal by mať každý pri vstupu do Kanady cca 2500 CAD, aby pokryl počiatočné náklady spojené s ubytovaním, stravovaním, vybavovaním zamestnania atď. Nikto vám nemôže zaručiť, za ako dlho si prácu nájdete, a tak je lepšie mať určitú finančnú rezervu.

Orientačné ceny

 • ubytovane - mesačne cca 300-400 CAD
 • jedlo - mesačne cca 200- 300 CAD pokiaľ si varíte sami
 • doprava - mesačná električenka po meste cca 100 CAD
 • telefón - miestne hovory mesačne cca 30 CAD
 • lístok do kina - 13 CAD
 • fľaša vody - 1.5 CAD
 • ovocie a zelenina 2-4 CAD

 

 

 

Všetko čo ťa zaujíma o Kanade

Víza do Kanady
Všetko o vízach do Kanady
Štúdium v Kanade
Typy kurzov, mestá a ďalšie možnosti
Školy v Kanade
Detailné profily škôl
Práca v Kanade
Ako si nájsť prácu v Kanade
Ubytovanie v Kanade
Možnosti ubytovania
Cestovanie v Kanade
Navštívte s nami tie najkrajšie miesta
+421 902 383 138 - PO +421 911 383 138 - BA
Kontaktuj nás, radi Ti poradíme


© 2023 Information Planet