Južný ostrov

Základné informácie o Južnom ostrove

Provincia Canterbury / Christchurch

Je to mesto s veľkým počtom parkov, rezervácií a golfových ihrísk, tiež známe ako „Garden City“. Christchurch má síce vitalitu veľkého mesta, ale bez dopravných ťažkostí alebo sociálnych problémov spájaných s metropolami. Namiesto toho tu nájdete príjemný nočný život ponúkajúci pestrú škálu reštaurácií, kultúrnych aktivít a predovšetkým priateľských obyvateľov. V okruhu 90 minút jazdy od mesta sa nachádza osem lyžiarskych stredísk. Môže sa tiež pochváliť niektorými jemnými plážami alebo vynikajúcimi podmienkami na rybolov - predovšetkým v oblasti Banks Peninsula. V okolí mestečka Kaikoura zasa môžete sledovať zimovisko tuleňov, ktorých sa tu nachádzajú tisícky a doslova sa váľajú na ceste, prípadne vyraziť do blízkych vôd pozorovať veľryby. Na juhovýchodnom okraji provincie sa nachádza množstvo nádherných horských jazier, ktoré snáď na svete nemajú v kráse obdoby a pre umocnenie horskej scenérie sa tu zo zasnežených vrcholkov prediera nespočetné množstvo riek s nezameniteľnými kamennými korytami. Vďaka svojej miernej klíme a ľahkej dostupnosti do hôr i k moru je Canterbury mekkou pre nadšencov outdoor aktivít.

Počet obyvateľov:

cca 363 600

Priemerná teplota:

Leto - 21 °C

Zima - 11 °C

 

Región Queenstown / Queenstown

Queenstown je svetoznáme horské mestečko ako stvorené pre dobrodruhov nadšených pre jazdu motorovým člnom, lyžovanie, bungy jumping a rafting na divokej vode. Krajina sa tu úchvatne premieta v podobe drsných hôr, nespútaných riek a pustých brehov krištáľovo čistých alpských jazier.

Počet obyvateľov:

cca 16 600

Priemerná teplota:

Leto - 17 °C 

Zima - 6 °C

 

Provincia Otago / Dunedin

Dunedin je jedno z najstarších a najuznávanejších centier vzdelanosti Nového Zélandu. Dunedin je tiež centrom obchodu južného ostrova a je ťahúňom tunajšieho hospodárstva, priemyslu a poskytuje celú radu pracovných príležitostí. Práve z týchto dôvodov môžeme byť svedkami každoročného prílivu mladých ľudí do mesta z celej krajiny. Nájdete tu ale aj rad prírodných krás na čele s prekrásnou, avšak turistami často pozabúdanou plážou nazývanou Seal Point. Tá je zároveň pre svoje nezameniteľné piesočnaté duny, na ktorých sa vyhrievajú tulene, lvoune a v nočných hodinách tu objavíte i kolónie tučniakov, dokonca i prírodnú rezerváciu. O kúsok ďalej, stále ešte na Otago Peninsula, môžete pozorovať kráľov všetkých vtákov - Albatrosov, z pozorovateľní ich hniezdísk, ktoré sú ale prístupné za pomerne vysoký poplatok bez záruk, že nejakého Albatrosa uvidíte.

Počet obyvateľov:

cca 111 000

Priemerná teplota:

Leto - 15 °C

Zima - 8 °C

 

Provincia Southland / Invercargill

Invercargill je najjužnejším mestom Nového Zélandu, ktoré ponúka takmer všetky atribúty mestského života. Je vstupnou bránou do jednej z najvzácnejších prírodných scenérií Nového Zélandu. Nikoho tak asi neprekvapí, že túžba ľudí po rekreácii vo voľnej prírode, je tu skutočne silná. Na pobreží tu môžete stretnúť tulene, najvzácnejšie tučniaky na svete alebo sa prejsť najstarším (cca 150 miliónov rokov starým) fosílným lesom. Za zmienku stojí aj famózna scenéria hôr, jazier, rašelinových lesov a predovšetkým jedinečných fjordov v Milford Sound. Niektoré z prírodných úkazov sú natoľko vzácne, že patria do svetového kultúrneho dedičstva. Invercargill a jeho okolie sú zároveň rajom pre kayaking na otvorenom mori, lyžovanie, motorové člny atď.

Počet obyvateľov:

cca 47 000

Priemerná teplota:

Leto - 14 °C

Zima - 6 °C

 

Provincia Westland / Greymouth

Greymouth sa nachádza na západnom pobreží južného ostrova, ktoré má typickú drsnú krásu. Môžete tu preliezať po niekoľkých nádherných ľadovcoch (Frantz Josef, Fox) alebo sa stačí zastaviť pri pobreží a naskytne sa Vám nádherný obraz strateného sveta z predhistorických filmov. Táto krajina sa tak stáva inšpiráciou pre mnohých kreatívnych ľudí. Greymouth je obchodné, priemyselné a komunálne srdce západného pobrežia. Práve tu budete prechádzať najviac izolovanou časťou Nového Zélandu. To sa stalo živnou pôdou nezávislých komunít a veľmi často je západné pobrežie považované za dušu celej krajiny. To však neznamená, že je Westland zaostalý. V skutočnosti je v komunitných záležitostiach a životnom štýle pred mnohými inými regiónmi.

Počet obyvateľov:

cca 10 000

Priemerná teplota:

Léto - 17 °C 

Zima - 9 °C

 

Provincia  Nelson / Nelson

Nelson je pýchou Nového Zélandu, pretože sa tu vyskytuje najdlhšia priemerná doba slnečného svitu v roku (2 500 hodín), čo budí značný rešpekt v tejto často dažďom zaliatej oblasti krajiny. S týmto regiónom sa dostávame aj do nádherného Abel Tasman National Parku, v ktorom sa nachádza množstvo zátok akoby z iného sveta. Port Nelson sa môže pýšiť pomenovaním najväčší rybársky prístav Australasie.

Počet obyvateľov:

cca 56 000

Priemerná teplota:

Leto -18 °C

Zima - 8 °C

 

Región Blenheim / Blenheim

Oblasť je medzinárodne známa kvalitou svojich vín Sauvignon Blanc, ktoré reprezentujú celú krajinu a významným spôsobom pozitívne ovplyvňujú úroveň kvality života v tomto regióne. Pritom i tu sa rovnako stretávame s pôvabne nedotknutou prírodou.

Počet obyvateľov:

cca 27 000

Priemerná teplota:

Leto - 18 °C

Zima - 9 °C

 

 

Všetko čo ťa zaujíma o Novom Zélande

Víza na Nový Zéland
Všetko o vízach na Zéland
Štúdium na Zélande
Typy kurzov, mestá a ďalšie možnosti
Školy na Zélande
Detailné profily škôl
Práca na Zélande
Ako si nájsť prácu na Zélande
Ubytovanie na Zélande
Možnosti ubytovania
Cestovanie na Zélande
Navštívte s nami tie najkrajšie miesta
+421 902 383 138 - PO +421 911 383 138 - BA
Kontaktuj nás, radi Ti poradíme


© 2015 Information Planet