Dominika, Aalborg (Dánsko)

Ahojte,

Volám sa Dominika Vaštagová, pochádzam z východného Slovenska a asi pred rokom v januári som sa rozhodla, že chcem ísť študovať do Dánska a vybrala som si práve vašu INFORMATION PLANET agentúru s pobočkou v Košiciach.  S vašimi službami som bola nadmieru spokojná, profesionálny prístup a ochota veľmi veľká. Agentúra mi pomohla či už s motivačným listom, prekladom vysvedčenia, výberom správneho odboru alebo rôznych ďalších otázok. Poskytla mi všetky informácie, ktoré som potrebovala. Informovali ma stále a o všetkom.

Podala som si tri prihlášky do Dánska. Odozvu z vysokej školy, že som prijatá som dostala až 28.7.2017, takže som mala dva týždne na to, aby som sa rozhodla kam chcem, ísť, aby som si vybavila ubytovanie atď..

Rozhodla som sa pre UNIVERSITY COLLEGE OF NORTHERN DENMARK V AALBORGU pre odbor Service, Hospitality and Tourism management. Do Dánska som odišla v polovičke augusta, kvôli tomu, aby som si na nové prostredie rýchlejšie zvykla a aby som si našla aj robotu. Aby som mohla dostávať štipendium. Išla som sem s cieľom osamostatniť sa, vylepšiť si anglický jazyk, naučiť sa a pochopiť novú kultúru, zvyky, tradície.

Štúdium na vysokej škole v Dánsku odporúčam každému, kto sa nebojí výziev. Forma vyučovania sa mi veľmi páči, skupinové práce mi dávajú oveľa viac ako len pasívne počúvanie profesora. Učitelia sú kamarátsky, oslovujeme ich menom, keď mám hocijaké otázky, tak sa môžem obrátiť na nich a stále mi pomôžu.  Práca v skupinkách mi dáva možnosť vyjadriť sa, a naozaj témy našej skupinovej práce sú veľmi zaujímavé a reálne.  Nenadarmo sa hovorí o školách v Dánsku ako o  REAL LIFE EDUCATION, kto nevyskúša, nezistí.

Začiatky sú ťažké ako stále, pretože neustále roznášanie životopisov a posielanie žiadostí o robotu , plus čakanie na nejaké úradné záležitosti, môže byť komplikované. Ale všetko pominie a ak sa študent snaží, tak si určite nájde aj robotu a aj si nájde svoje miesto.  V Aalborgu je veľmi veľa Slovákov, ktorí bez problémov pomôžu. Aalborg a tak isto aj univerzita ponúka množstvo mimoškolských aktivít a rôzne spoločné aktivity ako napr. semester opening party, halloween party, christmas dinner, movienight v škole a iné.

Ja osobne som si už vyskúšala asi 4 roboty, ale konečne už dva mesiace som na jednom stálom mieste. Od prvého dňa som si hľadala robotu aktívne až kým som si nenašla. Ak si chce nájsť študent prácu, tak musí začať už na začiatku, kedže tu príde každoročne viac ako 1000 nových študentov. Príroda je krásna, mesto je zaujímavé a tak isto je tu veľa parkov a fjord, kde sa môžem ísť hocikedy poprechádzať a vyvetrať si hlavu.  Som šťastná, že som tu. Tu sa človek nenudí. Získala som tu tak isto veľa nových kamarátov. 

        © 2015 Information Planet